Charakteryzacja

Świnki morskie to gatunek udomowionych gryzoni z rodziny marowatych. Są popularnymi zwierzętami domowymi.
Rasa gładkowłosa


Pochodzenie

Te marowate gryzonie pochodzą z Ameryki Południowej, początkowo występowały na terenach Peru, Brazylii i Paragwaju. Udomowili je Inkowie i rozprzestrzenili na znaczną część Ameryki Południowej. Do Europy sprowadzili je odkrywcy, dzięki którym stały się często hodowanymi zwierzęciami domowymi. W Ameryce Południowej mięso świnek morskich stanowi przysmak, pieczone świnki podawane są w restauracjach.
Świnki morskie, niegdyś popularne zwierzęta laboratoryjne, wykorzystywane w badaniach naukowych, obecnie zastępowane są przez myszy i szczury, które szybciej się rozmnażają.



Opis
  • Długość ciała: 22–35 cm
  • Długość ogona: brak ogona
  • Temperatura ciała: 37,4–39,5 °C
  • Masa ciała: samica około 800 gramów, samiec około 1200 g
  • Długość ciąży: ok. 64–69 dni
  • Liczba młodych: 1–4 (zdarzają się liczniejsze mioty)
  • Długość życia: około 7-9 lat.


Rasy i ubarwienia

1.Aguti 



Świnki tej rasy posiadają barwy szare, złote, srebrne, kremowe, buff i cynamonowe. Gen odpowiedzialny za ten kolor jest dominujący, czyli potomstwo zazwyczaj dziedziczy to umaszczenie. Charakterystyczny dla tego rodzaju umaszczenia jest szaro-czarna końcówka włosa, tzw. tricking. Przy samej cebulce włos jest jednobarwny w kolorach od kremowego po brązowy, a na końcu prawie czarny. Agouti może być kolorem podstawowym lub z domieszką innych kolorów jak biel i czerwień. Gryzonie tej rasy są bardzo podatne na choroby.


2.Jednokolorowe
/widelec.org

Występują we wszystkich rasach i odmianach kolorystycznych /ale tylko jeden kolor!/. Świnki jednokolorowe, może z wyjątkiem białych, są idealną parą do większości umaszczeń "trudnych" występujących w hodowlach, jak: roan, dalmatin itp.


3.Albinotyczne
/widelec.org

Świnki albinosy charakteryzują się jednolitą białą barwą umaszczenia. Zwierzęta te mają czerwone oczy, w ich skórze nie ma pigmentu. Cechuje je też duża wrażliwość. Szczególnie narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych są ich oczy. Krótkowłose świnki albinosy są najczęściej wykorzystywane do badań w laboratoriach.


4.Himalaya
Ubarwienie to cechuje śnieżnobiałym futerkiem, ale "końcówki ciała"- nosek, uszy i stopy mają pigment i sierść w tych miejscach powinna być czarna lub czekoladowa. Kolor oczu zawsze jasnoczerwony, co idealnie współgra z ogólnym wyglądem świnek Zwierzęta w tym umaszczeniu powinno się krzyżować w obrębie koloru lub z czarnym, niekiedy młode takich par rodzą się w barwie SABLE – rozjaśniony kolor czarny, gdzie głowa (także oczy) i stopy pozostają kruczo-czarne.


5.Holenderskie
Świnki holenderskie są białe, i posiadają  pasy(np.czarne). Są gładkowłose. Oczy mają koloru czarno-brązowego. Uszy i miejsca wokół oczu posiadają kolorowe.


6.Coronet
Długowłosa rasa świnek morskich, która podobnie jak osobniki rasy sheltie, mają krótką sierść na główce. Cechą charakterystyczną jest "gniazdko"-rozetka na głowie /powyżej linii oczu/. Świnki tej rasy występują we wszystkich odmianach kolorystycznych.


7.Szylkret
Standardowe ubarwienie w kolorze czarno-czerwonym /wyraźnie odcinające się od siebie/. Często umaszczenie to występuje w "towarzystwie" koloru białego = szylkret z białym lub czerwonym.


8.Rozetki
Futerko świnek jest półdługie, ale sprężyste. Sierść układa się w liczne rozetki, tzw. wirki. Muszą być one odpowiednio położone na ciele. Każda rozetka jest okrągła, umiarkowanie duża. Środek rozetki nie może być podwójny. Świnki powinny mieć minimum 6 rozetek: 2 na grzbiecie po obu stronach ciała, 2 na zadzie, 2 na biodrach. Do tego mogą być 2 po bokach. Świnki rozetkowe występują we wszystkich odmianach i kombinacjach barwnych.


9.Angorki
Długowłosa rasa , ale zwierzęta tej rasy wymagają szczególnej pielęgnacji. Świnki trzeba codziennie czesać, a co jakiś czas ich futerko należy umyć. Ilość rozetek jak u krótkowłosych rozetek. Występują we wszystkich kolorach. Powinny ona mieć 3 rozety- po jednej na biodrach i jedna na głowie, która powoduje rośnięcie charakterystycznej grzywki. Ludzie określają jako żywą perukę. Na pierwszy rzut oka nie można rozróżnić przodu od tyłu.


10.Skinny
Wspomniane świnki są prawie bezwłose – sierść występuje tylko i wyłącznie w okolicy nosa i w niewielkim stopniu na kończynach.


11.Baldwin'y
Zupełnie bezwłose świnki. Po urodzeniu młode mogą mieć małe ilości owłosienia, ale znika ono w czasie, gdy świnki dojrzewają.